truhlář,restaurátor,zakázkové,truhlářství,výroba,Humidorů,humidor,humidory,dveře,nábytek,masiv,lamino,LTD Co je to humidor - Truhlářství Němec

Co je to humidor - Truhlářství Němec

Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Co je to humidor

Wikipedie
Humidor je skříňka, udržující konstantní vlhkost (anglicky humidity) pro uchovávání tabákových výrobků (především doutníků). Za ideální je pro tyto účely považována vlhkost kolem 70 % relativní vlhkosti.

Obvykle se vyrábí ze dřeva avšak
vždy s vnitřní vystýlkou z cedru, jenž má pro skladování doutníků ideální vlastnosti (drží vlhkost a odpuzuje tabákové broučky. Je vybaven zvlhčovačem (nádobkou s vodou) a vlhkoměrem. Může mít jakoukoli velikost od stolního až po celé místnosti pro uskladnění tisíců kusů doutníků.

Kromě toho je humidor i elegantním doplňkem pro muže, stejně, jako pro ženy je doplňkem například kabelka.Kromě toho je humidor i elegantním doplňkem pro muže, stejně, jako pro ženy je doplňkem například kabelka.

Koupili jste si, nebo jako dárek obdrželi kvalitní doutníky? Chcete si je postupně vychutnávat, vždy při speciálních příležitostech? Jenže, kam a jak uložit doutníky, aby Vám vydržely v nezměněné kvalitě co nejdéle?

Ten správný požitek z chuti dobrého doutníku můžete mít jen pokud je o doutníky dobře postaráno a jsou uchovávány ve správném prostředí.
Doutníky, které se uchovávají ve správném humidoru a při správných klimatických podmínkách, vydrží i několik desítek let.


Co je humidor
Humidor poskytuje to správné prostředí a vlhkost pro uchování doutníků. Humidor se vyrábí ze dřeva, s vnitřkem z cedru, mahagonu nebo jiného exotického dřeva. Humidor může být také vybaven vlhkoměrem a zvlhčovačem, což určitě ocení Ti, kteří si chtějí naplno vychutnat chuť doutníků.


Funkce humidoru
- uchování správné vlhkosti doutníků. Pro stálost vnitřního prostředí jsou dvířka utěsněna těsnícím profilem. Utěsnění humidoru
  
je základem pro jeho správnou funkci.
- dřevo z ktérého je humidor vyroben nevoní tabákovým broukům, jedná se o broučky velké asi 3 mm.

Správná péče o humidor
Jak kvalitní doutníky, tak humidor nejsou zrovna levnou záležitostí. Nejen o doutníky je nutné dobře pečovat a vhodně je skladovat, i humidor vyžaduje určitou Vaší péči.

   Humidor by měl rozhodně zaujímat „čestné" místo Vaší domácnosti, měl by být na místě, kde nehrozí jeho pád.
   Humidor neumísťujte na místo, kam svítí přímé slunce, ať už dopolední nebo odpolední.
   Na humidor již nepatří žádné jiné „ozdobné" předměty (sošky, pera, knihy, rámeček s fotkou apod.).
   Pro očištění vnitřku humidoru, používejte vždy suchý hadřík.
   Nikdy nepoužívejte na čištění humidoru všelijaké saponáty.
   Pro zavlhčování používejte pouze destilovanou vodu, chlorovaná voda z vodovodního kohoutku není vhodná.

Napadení doutníků tabákovým broučkem
Broučci se mohou zavléci do Vašeho humidoru například od nepečlivých výrobců, kteří nemusí doutníky proti broučkům ošetřit. Pokud se tedy stane, že Vaše doutníky navštíví tento nevítaný host, je nejlépe je spálit a humidor důkladně vydezinfikovat a vyčistit. Pokud máte jen podezření, že jsou Vaše doutníky napadané, můžete se pokusit o jejich první pomoc. Zmrazte doutníky v mrazničce po dobu třech dnů, zabalené do tipovacího sáčku. Po třech dnech doutníky velmi zvolna rozmrazujte, abyste je nepoškodili. Nejprve je rozmrazujte v ledničce po dobu několika dnů, následně při pokojové teplotě.

Povrchová úprava humidoru
Humidory mohou být například upraveny vysoce odolnými polyueratonovými laky s různým stupněm lesku nebo naopak matu, a to podle přání každého zákazníka. Lak dokonale ochrání dřevěné části humidoru před vlivem vlhkosti.

Ideální vlhkost pro uložení doutníků
Pro tyto účely je považována ideální vlhkost od 65 do 75 %.

Pro zvlhčování houbičky ve zvlhčovači je třeba používat destilovanou vodu se speciálním antibakteriálním přípravkem, aby se předešlo rozvoji plísní. Tento přípravek je bez chuti a zápachu a nijak neovlivňuje kvalitu ani chuť doutníků. Přípravek je k dostání ve specializovaných prodejnách, například tabákových.


Ideální teplota pro uložení doutníků
Pro tyto účely je považována ideální teplota okolo 18 až 20°C.

Skladování doutníků
Před skladováním doutníků je třeba humidor nejdříve zavlhčit na odpovídající vlhkost. K zavlhčení humidoru dojde asi do 12 hodin po navlhčení houbičky ve zvlhčovači. Doutníky můžete vložit do humidoru, když relativní vlhkost uvnitř dosáhne cca 65%.

Zvlhčovače do humidoru
Zvlhčovače představují nezbytnou součást každého humidoru, umožňují udržovat stálou vlhkost vzduchu i regulovat vlhkost podle potřeby. Nikdy nevlhčete zvlhčovač uvnitř humidoru. Vždy jej nejdříve vyjměte a až následně zavlhčete. Pro zavlhčení použijte destilovanou vodu, nebo speciální tekutinu do humidoru. Nikdy však nepoužívejte vodu z kohoutku.
Postup, jak zacházet se zvlhčovačem do humidoru

Vlhkoměry do humidoru
Vlhkoměry představují nezbytnou součást humidoru, pomáhají zjišťovat okamžitou vlhkost a kontrolovat, zda jsou Vaše doutníky uloženy pro ně v optimálním prostředí. Je však dobré, aby kolem vlhkoměru byl volný prostor pro měření vlhkosti. Ideální je vnitřní strana dveří.

Historie tabáku
Tabák pochází z Ameriky. Do Evropy se tabák dostal z Ameriky díky Walterovi Raleighovi v době vlády Alžběty I. Tabákové listy jsou především surovinou pro tabákový průmysl, ale jsou zároveň důležitou surovinou pro chemický průmysl. Z listů se vyrábí nikotin, anabasin, kyselina jablečná, kyselina citrónová a chlorofyl. Tabákové květy jsou důležitou surovinou pro získání vonných látek pro kosmetický průmysl.

Pěstování tabáku
Tabák se v současné době pěstuje ve více než 100 zemích světa, tedy v podstatě po celém světě. V České republice se tabák také pěstoval, ale jen do roku 1994.

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky truhlář,restaurátor,zakázkové,truhlářství,výroba,Humidorů,humidor,humidory,dveře,nábytek,masiv,lamino,LTD